نقد و بررسی تخصصی هدفون اودیوفایل فیلیپس فیدلیو اکس 2 – Philips Fidelio X2 Review دیدگاه تان را بنویسید

وقت بخیر

امروز در پی سی ماکس قصد بررسی یکی از مطرح ترین هدفون های پشت باز موجود در بازار را داریم , این هدفون با نام فیلیپس فیدلیو اکس 2 – Philips Fidelio X2 در اواخر سال 2014 معرفی شد. شاید در نگاه اول نام فیلیپس خواننده این مطلب را به یاد لوازم خانگی مثل کتری برقی , تلویزیون یا هدفون های متنوع ارزان قیمت این برند که در بازار به فراوانی یافت میشود بیندازد , اما در این سناریو باید بگوییم سخت در اشتباه هستید , این یک هدفون بسیار جدی برای تمامی افراد به شمار می اید و حتی ممکن هست برای دسته ای اولین و اخرین هدفونی باشد که نیاز دارند.

 

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

 

این هدفون در رده هدفون های پشت باز قرار میگیرید , پشت باز بودن هدفون به معنای این است که پوششی سفت و سختی در پشت درایو هدفون وجود ندارد که مانع نشت صدا شود و باعث میشود جریان هوا و موج تولیدی صدا به راحتی عبور کند و این عمل در نهایت پدید اورنده میدان میدان صدای بزرگتر در مقایسه با هدفون های پشت بسته است .

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

 

ما در پی سی ماکس از امپلی فایر و تبدیل کننده های دیجیتال انالوگ های متفاوتی استفاده میکنیم که در تست های ما نتایج هر یک متفاوت بوده اما در مجموع این بررسی شامل مواردی می باشد که اکثر کاربران از آن استفاده میکنند.

اگر موسیقی و گوش دادن به آن را به صورت جدی دنبال میکنید قبل از خرید هر هدفونی شدیدا پیشنهاد میدهم که دیجیتال به انالوگ کانورتر و امپلیفایر مناسبی تهیه کنید

 

کیفیت ساخت و طراحی  

کیفیت ساخت هدفون و مواد به کار رفته در ساخت در حد بسیار خوب و مطلوبی است. استفاده از 2 میله فلزی در هد بند هدفون باعث مقاوت بیشتر و دوام ان در طولانی مدت میشود که روکشی از جنس پلاستیک محکم و خشک اما مقاوم دو تا دور را پوشانده است این هدفون بر خلاف دیگر مدل ها از سیستم مکانیزم کلیکی جهت قرار گیری مطمئن روی سر استفاده نمیکند. فیلیپس در این مدل از سیستم کشی ( استفاده از کش در قسمت قرار بالای هدفون. )  استفاده کرده. زمانی که هدفون را روی سر قرار دهید، با کمی فشار به سمت پایین هدفون به خوبی گوش ها را پوشانده و قرار گیری مطمئنی را به وجود می اورد به گونه ای که در هنگام تکان دادن سر وزن هدفون به خوبی بر روی سر تقسیم شده و مانع از حرکت و یا افتادن هدفون میشود.

 

 

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

پدها

پد های هدفون از نوع فوم حافظه دار هستند و کیفیت خوبی دارند به گونه ای که میتوانید ساعت های طولانی و بدون مشکل و خستگی گوش از موسیقی لذت ببرید. البته این نرم ترین نوع پدی نیست که در هدفون ها دیده ام و تنها ایرادی که میتوانم بگیرم پوشش مخملی پدهاست که باعث جذب سریع گرد و خاک میشود  اما در مجموع مشکل بزرگی نیست زیرا در هدفون های بسیاری از این نوع متریال به دلیل نرم بودن و راحتی بیشتر استفاده میشود. شکل داخلی پد ها بیظی بوده و به خوبی اطراف گوش ها را می پوشاند و باعث عدم برخورد گوش به درایو های هدفون میشود.  همچنین پد ها قابل تعویض هستند تا در صورت نیاز و فرسودگی ان ها را تعویض کنید. نوع قرار گیری پد روی درایو ها به شکل 4 پین کلیکی هست که مزیت و ضعفی را به همراه دارد. از مزیت این ساختار میتوان به جدا سازی ساده و بی دردسر پدها اشاره کرد اما در مقابل چهار پین بودن آن باعث میشود نتوانید از پد های سایر برند ها به صورت مستقیم روی این هدفون استفاده کنید که قطعا با تغییراتی میتوانید این کار را نیز انجام دهید.

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

 

درایو هدفون

فیلیپس در اکس 2 از درایو 50 میلی متری با روکش چند لایه پلیمری در دیافراگم استفاده کرده است که باعث عدم اغراق در تمامی فرکانس ها میشود و صدای به دست امده , طبیعی , نرم و پاسخ فرکانسی مسطح تر و صداهای با فرکانس بالا را نرم تر با  به گوش میرساند. نکته دیگری که باید ذکر کرد این است که در این مدل فیلیپس درایو هدفون را به صورت زاویه داری ( 15 درجه ) قرار داده است که این عمل باعث میشود موج تولیدی صدا مستقیم به گوش رسیده و میدان صدا بزرگتر و طبیعی تری را ایجاد کند.

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

 

امضا صدا

صدای این هدفون خنثی ولی با بیس غافلگیرانه ای قدرتمند و قوی و با حجم زیاد است که در میان هدفون های پشت باز به ندرت یافت میشود. مید رنج فوروارد شده اما باز و ایری با ضخامت خوبی میباشد, سرعت مید بیس خوب بوده و حجم زیادی دارد , تریبل در این هدفون با تجهیزات متفاوت در تست نتیجه های متفاوتی را به همراه داشت اما در اکثر تجهیزات نرم و تصفیه شده با وضوح خوب به گوش میرسد.

 

ساند استیج و ایمیجینگ

استیج و ایمیجینگ یکی از نقات قوت این هدفون محسوب میشود , البته یکی از مسائلی که کاربر هایی زیادی را درگیر خود کرده است این است که اکثریت به این فکر میکنند که هر هدفونی یا ایرفونی که ایمیجینگ و ساند استیج بزرگتری دارد برتر از نمونه های هم رنج خودش است گه باید بگویم سخت در اشتباه هستید. هدفون های زیادی هستند که ساند استیج و ایمیجینگ بسیار بزرگی دارند اما تمرکز در سایر بخش های صدا کم شده است مانند سنهایزر HD800. اما فیلیپس فیدلیو اکس 2 ترکیبی متعادل از ایمیج خوب و ساند استیج بزرگ است که بالانس به خوبی بین سایر بخش های صدا رعایت شده است. ایمیجینگ در موسیقی های کلاسیک که میدان صدای بزرگی را دارند کاملا دقیق است و میتوانید چشم بسته هم تمام اجزا و ادوات موسیقی روی استیج را در ذهن خود تصور کنید، صدا به خوبی منسجم شده و تمامی صداها با وضوح خوبی به گوش میرسد و در این زمینه اغراقی وجود ندارد. سطح داینامیک و جزئیات خیلی ریز در این هدفون در حد خوبی و مطلوبی است و صداها به خوبی به گوش میرسند. البته هدفون هایی با ماهیت خنثی و روشن مانند سنهایزر HD700  جزئیات ریز – Macro Details  – بیشتری را پخش میکنند اما از طرفی اگر از فایل هایی که ریکورد با کیفیت پایینتری دارند استفاده کنید ممکن است غیر قابل گوش دادن باشند و همینن جزعیات زیر باعث میشوند نتوانید از موسیقی لذت ببرید و صداهای نا خواسته (نویز ها و صداهایی که در اثر فشرده سازی و یا ضبط نا مناسب به گوش میرسند)  زیادی به گوش برسد .

 

بیس و ساب بیس

بیس هدفون به صورت باور نکردنی برای هدفون پشت بازی با درایو داینامیک قدرتمند و کوبنده است , سرعت پاسخ بیس بسیار خوبی بوده و حجم زیادی دارد. البته شخصا طرفدار هدفون هایی با بیس سنگین و حجم زیاد نیستم و صداهای خنثی و نرم با بیس مناسب را ترجیح میدهم و این هدفون فراتر از میدان صدای مورد علاقه من است , بیس با بافت خوب در موسیقی هایی چون الکترونیک به خوبی انرژی و ضربات را به نمایش میگذارد اما لازم به ذکر است که حجم زیاد ان گاها باعث میشود در سبک هایی با بیس زیاد کمی بر بخش پایینی مید رنج تاثیر خواهد گذاشت، هرچند این تاثیر بسیار کم میباشد به نحوی که با اعمال کمی اکولایزر میتوانید صدایی که خواهانش هستید را به دست اورید.  در مجموع حجم بیس قطعا تمامی افراد را راضی نگه میدارد حتی بیس هد ها !

 

ووکال و مید رنج

صدای مرد و زن در تمامی سبک های وضوح خیلی خوبی و ضخامت , وزن خوبی دارد و مانند اکثریت هدفون های با صدای روشن صداها باریک به گوش نمیرسد و کاملا طبیعی هست. در استفاده از تجهیزات تست ما سیبیلنت یا اغراق در صداهای ” س ” یا ” ش ” ( که فرکانس های صوتی 4 کیلو هرتز تا نهایتا 10 کیو هرتز را در بر میگیرد ) شنیده نشد و ووکال بافت و رزلوشن خوبی دارد .تمامی سازها در مید رنج بافت و کیفیت و ضخامت خوبی دارند , جداسازی صداهای ادوات موسقی به خوبی انجام شده است

 

تریبل

در بخش بالایی مید رنج که فرکانس های 2 کیلو هرتز تا 6 کیلو هرتز را در بر میگیرد نتایج به دست امده با تجهیزات ما یکسان نبود و بر اساس تجهیزات یعنی امپلیفایر و دیجیتال انالوگ کانورتر نتایج متفاوت به دست آمد. به عنوان مثال در امپ و دک TEAC UD-301 که ماهیت صدای خنثی , پاسخ فرکانسی مسطح و روشنی دارد در بعضی از سبک ها تریبل کمی خشک بود ولی نه در حد تهاجمی بیرداینامیک ها که باعث شود حجم صدا را کمتر کنید بلکه لول تصفیه شده و نرمی در تریبل کمتر از سایر تجهیزات بود ولی در امپ و دکی مثل IFI Micro iDSD  مقدار تریبل کمی بیشتر شد و همینطور نرمی بیشتر را به همراه داشت و در هیچ کدام از تست های انجام شده هیچ گونه هارشنس، صدای خشک و سختی به گوش نرسید اما ممکن است میزان تریبل و صداهایی فرکانس بالا برای دسته ای از افراد کم باشد اما اطمینان دارم که بیشتر افراد از این بخش راضی خواهند بود.

 

کابل

کانکتور اتصال هدفون همانند جک 3.5 میلیمتری میباشد که در تجهیزات اطرافمان میبینیم و فیلیپس از جک متفاوتی استفاده  نکرده است. این به این معناست که از هر کابل 3.5 میلیمتری که در دسترس دارید میتوانید در این هدفون استفاده کنید. کابل همراه بسته هدفون 3 متر و  بدون اکسیژن میباشد که با روکش پارچه ای و برجسته ساخته شده است و طول آن حتی جهت استفاده در منزل نیز کافیست. قطعا طول زیاد کابل بهتر از کوتاه بودن آن است. جنس به کار رفته در بدنه کابل در صورتی که هنگام حرکت قصد استفاده از هدفون را داشته باشید مایکروفونیک ( مایکروفونیک : برخورد بدنه کابل با اشیا خارجی مثل تیشرت و ایجاد صدا در هدفون ) ایجاد میکند که البته به لطف استفاده از کانکتور اتصال 3.5 میلیمتر استاندارد میتوان ان را با هر کابلی دیگری تعویض کرد و اگر مثل من بیشتر در حالت نشسته و ثابت از هدفون استفاده میکنید قطعا این ایراد متوجه شما نخواهد شد.

 

 

امپ و دک و درایو هدفون

امپدانس فیلیپس اکس 2 معادل 30 اهم هست و خوشبختانه  بدون نیاز به امپلیفایر هدفون و دیجیتال انالوگ کانورتر میتوانید  حتی از سخت افزار داخلی گوشی موبایل هم صدای بسیار خوبی با حجم تقریبا زیادی دریافت کنید. البته سناریو – امپدانس پایین = ولتاژ مورد نیاز پایین – در رابط با تمام هدفون ها صحیح نیست اما در اکس 2 جواب مثبت است اما جهت بیشترین بازدهی حتما قبل از خرید هر نوع هدفونی، امپ و دک مناسبی تهیه کنید زیرا نتایج به دست امده میتواند کاملا متفاوت باشد.

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

 

 

خلاصه ای از صدای خروجی هدفون Philips Fidelio X2 

 

در تمامی تست از IFI Audio iPurifier 2 و IFI Audio Power iUSB و IFI Audio Gemini Dual USB و IFI Audio Mercury استفاده شده است. ( غیر از تست مستقیم با LG V10 )

 

 

LG V10  با چیپ دک ESS 9018 و امپ ESS 9602

صدای بالانس و روشن , ساند استیج عریض و عمق معمولی و مسطح , سرعت پاسخ بیس مناسب و عمق خوب با کمی تداخل در مید رنج  , تریبل روشن و انالیتیکال و کمی سخت و تصفیه نشده

 

TEAC UD-301 در مقایسه با LG V10

صدایی بالانس و کمی روشنتر , ساند استیج عریض تر با عمق خوب ,  بیس با سرعت بیشتر و عمق بیشتر و ایری تر , تریبل کمی روشن در بعضی از سبک ها و کمی انالیتیکال , ووکال وضوح بهتری دارد.

 

Chord MOJO  در مقایسه با  TEAC UD-301

صدایی بالانس و طبیعی تر , ساند استیج عریض تر و با عمق بیشتر , سرعت حمله بیس سریع و عمق بیشتر و متمرکز , تریبل کاملا شفاف و تصفیه شده اما کمی تهاجمی تر و دیجیتالی تر

 

IFI Audio Micro iDSD  در مقایسه با  Chord MOJO

صدایی بالانس تر و انالوگ و طبیعی  , کاملا نرم , عرض و عمق ساند استیج تقریبا یکی است اما در iDSD لایه های صدا کمی بهتر است  , سرعت حمله بیس و عمق تقریبا یکسان است ولی IDSD بیس کمی متمرکز تر , تریبل در IDSD تصفیه شده تر و نرم تر است و کمی شفافیت بیشتری دارد همچنین وکال نیز طبیعی تر بوده. ولی در MOJO صدا کمی تهاجمی تر است

 

IFI Micro iDSD DAC + IFI Micro iCAN SE در مقایسه با iDSD و MOJO

صدایی بالانس و کاملا طبیعی و با ایر بیشتر در مید رنج، ساند استیج عریض تر و ایمیجینگ بزرگتر با عمق بیشتر , بیس سریعتر و عمیق تر شده و کیفیت ان بهتر شده است و متمرکز تر , تریبل با ایر و شفافیت بیشتر و کاملا نرم , ارتفاع ساند استیج کمی بیشتر از iDSD و MOJO شده است , ووکال کمی روشن تر و وضوح بهتری و ضخامت بیشتری نیز دارد.

 

Chord HUGO TT DAC + IFI Pro iCAN Amp در مقایسه با تمام تجهیزات تست

امپلیفایر در حالت تیوب

 

صدای بسیار بالانس , انالوگ و گرم تر , کاملا نرم , جزئیات صدای بیشتر , ریز جزئیات خیلی بیشتر  , بیس با کیفیت خیلی بهتر در مقایسه با سایر تجهیزات و با عمق بیشتر و متمرکز تر , سرعت حمله بیس کاملا بی نقص و سریع بدون تداخل , ساند استیج بسیار بزرگ تر , با عمق و دقت خیلی بیشتر , ایمیجینگ خیلی بهتر مید رنج با حس خیلی بهتر واقعی بودن صدا ها و فضای اطراف ادوات موسیقی , تریبل کاملا تصفیه شده و تمیز تر با شفافیت بیشتر و انالوگ تر و کاملا شمرده شده , ووکال وضوح خیلی بهتری دارد و همینطور ضخامت بیشتری , و حس واقعی بودن موسقی و فضای اطراف ادوات موسیقی را خیلی بهتر القا میکند .

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

 

نتیجه گیری : 

فیلیپس اکس 2 قطعا هدفونی است که حرف های زیادی را برای گفتن دارد و به راحتی رقبای گران قیمت تر از خودش را با چالش میکشد همانند مدل های  HD600و HD650 ازسنهایز. امضا صدایی اکس 2 برای همه افراد مناسب میباشد و اکثریت افراد از صدای خروجی هدفون راضی میشوند و همانطور که در قبل ذکر کردم این هدفون میتواند اولین یا اخرین هدفونی باشد که با ان نیاز دارید. اگر به تازگی در دنیای اودیوفایل قدم گذاشته اید و به دنبال صدای های-رزلوشن با بیس قدرتمندی هستید فیلیپس فیدلیو اکس 2 میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

نقد و بررسی این هدفون در تست حدودا 30 ساعته ای انجام شده و ممکن است هدفون به صورت ایده ال – اب بندی ( Burn In ) نشده باشد و بعد از گذشت مدت زمان 50 ساعت به بالا دیافراگم هدفون پاسخ فرکانسی بهتر و تصفیه تر شده ای را در سایر فرکانس ها را ارئه دهد.

 

Philips-Fidelio-X2-Review-WWW.PCMAXHW.CO

 

 

مزایا : 

صدای های-رزلوشن با کیفیت خیلی خوب

بیس قدرتمند و کیفیت خوب

ارزش بالای خرید در مقایسه با رقبا

کیفیت ساخت خیلی خوب و مقاوم

صدای خوب حتی با سورس های معمولی

کابل قابل تعویض

 

معایب :

حجم زیاد بیس و تاثیر در مید رنج در بعضی از سبک ها ( نیاز به کمی اکولایزر )

فرکانس های بالا با بعضی از تجهیزات کمی تصفیه نشده تر و مقدار تریبل بر اساس تجهیزات ممکن است متفاوت باشد

 

 

نمرات از 10

کیفیت ساخت , دوام و پایداری : 10

قرار گیری و راحتی  : 9

طراحی : 8

صدا : 8

ارزش خرید در قیاس قیمت : 8

امتیاز پی سی ماکس : 8.6

 

 

 

  • تمام مطالب برای پی سی ماکس محفوظ و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی کالاهای دارای قیمت = موجود در انبار , اماده تحویل فوری + ارسال رایگان به سراسر کشور می باشند. مشتری گرامی هیچگونه نیازی به انجام هماهنگی جهت بررسی قیمت و موجودی کالاها قبل از نهایی کردن خرید خود ندارید. بازه زمانی تحویل تمامی کالاهای دارای قیمت به سراسر کشور از جمله تهران و سایر شهر ها 2 الی 3 روز کاری می باشد. دریافت کالا سپس پرداخت در محل فقط در شهر بندرعباس
toggle