نقد و بررسی تخصصی امپلیفایر هدفون - IFI Audio Micro iCAN SE Review

نقد و بررسی تخصصی امپلیفایر هدفون – IFI Audio Micro iCAN SE Review دیدگاه تان را بنویسید

نویسنده : رسول اشوری

تمامی مطالب ذیل به دست امده از تجربه شخصی اینجانب است و کاملا خنثی و بی طرفانه توضیح داده شده است.

سلام , وقت بخیر

محصول مورد نظر ما جهت نقد و بررسی در پی سی ماکس این بار یکی از امپلی فایر های پر طرفدار و دارایی بازخورد های مثبت بسیاری در جامعه اودیوفایل است. نام محصول همانطور که از عنوان نقد و بررسی مشخص است جدیدترین ساخته کمپانی IFI Audio در سری Micro با نام iCAN SE میباشد. دو حرف SE اضافه شده در اخر مدل مخفف کلمه Special Edition یا همان نسخه ویژه میباشد. اگر به لیست محصولات IFI Audio نگاهی انداخته باشید قطعا مدل قبلی این شرکت Micro iCAN را مشاهده کرده اید. این دستگاه ویرایش جدید دستگاه قبلی این کمپانی است که همراه با تغییرات و بهبود هایی به تازگی عرضه شده. بی شک تفاوت بین مدل قبلی و تازه صرفا  خروجی بالاتر نیست،، بلکه ای اف ای تغییرات مهمی را در این به روز رسانی  اعمال کرده. در مدل قدیمی شاهد ولتاژ خروجی 400 میلی وات در 32 اهم بوده ایم اما در مدل جدید این مقدار به 4000 در 16 اهم تغییر پیدا کرده است که ارتقا کاملا قابل توجهیی است. سیستم 3D و XBass در مدل جدید از نو طراحی و ساخته شده و شرکت آی اف آی بهبود های زیادی را نسبت به مدل قبلی در این سیستم ها ایجاد کرده. استفاده از خازن های تیوب استیت کلاس A که صدایی بسیار مشابه امپلیفایر های تیوب اما با خصوصیات ترکیب ترانزیستوری داشته و صدایی خنثی متمایل به گرم و باز و طبیعی را ایجاد میکند. تمامی خازن ها و مقاومت ها در مدل جدید به نمونه های بهتری ارتقا پیدا کرده است و در نهایت این دستگاه بهه همراه نسل دوم اداپتور این شرکت یعنی iPowerr پانزده ولتی با سطح نویز بسیار کمتر عرضه شده است.

جهت مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر لطفا بر روی انها کلیک کنید.

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

کیفیت ساخت و طراحی

در نگاه اول به ظاهر این دستگاه ممکن است فکر کنید با یک محصول نه چندان جدی و متوسط طرف هستید. اما اگر به دنبال تهیه امپلیفایر جهت استفاده با هدفون و دک خود هستید پیشنهاد میکنیم تنها به دلیل ظاهر دستگاه و طراحی عجیب آن و بدون مطالعه بازخوردهای متفاوت در سراسر اینترنت، این محصول را از بیم گزینه های انتخابی خودتان حدف نکنید. اما برای افرادی همانند اینجانب میتوانم بگویم وقتی اولین بار این دستگاه را از نزدیک دیدم و لمس کردم متوجه ساختار و کیفیت متفاوت آن نسبت به تمامی امپ و دک هایی که تا به حال دیده ام شدم. به نحوی که در نگه اول با توجه به مشخصات بی نظیر امپ و قدرت خروجی چهار هزار میلی وات و قبل از در دست گرفتن آن توقع وزن بسیار بیشتری از محصول داشتم.  وزن دقیق این دستگاه با در نظر گرفتن مشخصات سخت افزاری خیره کننده آن تنها 216 گرم است. تمام بدنه از آلومینیوم سبکی ساخته شده و بسیار با کیفیت و بدون نقص میباشد که این موضع حس خوبی را هنگاه در دست گرفتن دستگاه ایجاد میکند. ظاهر دستگاه قطعا مناسب تمام سلیقه ها ساخته نشده است اما قطعا طراحی به نوعی صنعتی  iCan SE به راحتی آن را از سایر رقبا متمایز میسازد و در اولین نگاه هم حس خاص بودن این امپ به خوبی القا میشود.به طور قطع کیفیت و تکنولوژی که IFI Audio برای ساخت این دستگاه در این فرم فاکتور طراحی و عرضه کرده قطعا و با توجه به تجربه شخصی کار با بازه وسیعی از امپ و دک ها به راحتی این دستگاه را باا طراحی صنعتی و این مشخصات فنی در این فرم فاکتور کوچک و سبک را کمتر از بی نظیر نمیتوانم خطاب کنم.

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

ورودی و خروجی ها

در بخش جلویی امپلیفایر از سمت چپ به راست شاهد کنترل کننده حجم صدا , سوئیچ XBass و سوئیچ 3D و ورودی کانکتور 6.3 اینچی هستیم. در پشت دستگاه هم از چپ به راست ورودی اداپتور و ورودی انالوگ RCA و کانکتور 3.5 میلی متر قرار دارد. در پایین دستگاه هم سوئیچ های تنظیم Gain قرار دارند که شامل چهار عدد میباشند. با روشن کردن عدد یک و دو گین دستگاه به 12 دسی بل و با روشن کردن سه و چهار به 24 دسی بل افزایش پیدا میکند بهه عبارتی 4000 میلی وات در 16 فعال میشود البته این مقدار بسیار بیشتر از قدرت مورد نیاز تعداد بسیار زیادی از هدفون ها میباشد اما وجود این مقدار قدرت و امکان استفاده آن در صورت نیاز قطعا نکته بسیار مثبتی  است. به عنوان مثالل اکثر هدفون های پلنرمگنتیک در صورت دریافت ولتاژ خروجی بیشتر صدای بهتر و قدرتمند تری را تولید میکنند. البته این موضوع در مورد تمامی هدفون های پلنرمگنتیک صدق نمیکند، بلکه تعدادی به خصوص نیازمند قدرت بالاتر از مقدار استاندارد جهت بالاترین بازدهی هستند.

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

امضا صدای امپ

سیگنچر صدای امپلیفایر کاملا نئوچرال ( خنثی ) و روشن است و اما بر خلاف تعداد زیادی از امپلیفایر ها که  صرفا صدایی خنثی، روشن و دو بعدی را ارائه میکنند, ای کن اس ای بعد دیگری از صدای خنثی و روشن را به نمایش گذاشته. در کنار این ویژگی های صوتی این امپلیفایر که آن را به دستگاه بی نقصی جهت تست عملکرد هدفون ها تبدیل کرده، صدای خروجی همچنان کاملا نرم و موزیکال و بدون حتی کوچکترین سیبیلنت و هارشنسی میباشد. ساند استیج عریض با ایمیجینگ و فاصله دقیق سازها در مقایسه با استیج واقعی و عدم اغراق آن هم زمان صدای عریض و باز با ایمیجینگ دقیق اما منسجم و داینامیک را به وجود آورده است. پس ضمینه نسبتا مشکی موسیقی در کنار جداسازی عالیی صداها و سطح ایر کنترل شده, صدایی کاملا داینامیک و با ضرب محکم ایجاد کرده. با وجود خنثی بودن امضا امپ بخش بیس کاملا فراتر از انتظار عمل کرده و با هر هدفونی حجم و کیفیت بیس بی نقصی را میتوان دریافت کرد و در صورتت نیاز با تغییر سوئیچ اکس بیس میتوان به صورت قابل توجهی فرکانس های پایین را را افزایش داد. سطح جزئیات و ریز جزئیات در بالاترین حدی است که شحصا از یک امپلیفایر در هر بازه قیمتی شنیده ام.  مشخصا IFI کنترل دقیقی در صدای خروجی این دستگاه انجام داده است تا هم آن را به دستگاهی جهت محک زدن هدفون ها تبدیل کند و هم امپلیفایر دقیق و موزیکالی جهت لذت بردن از موسیقی را خلق نماید.

بیس

همونطور که در قبل هم اشاره کرده ام امضا صدا امپلیفایر خنثی و بدون رنگ شدگی است. اما به این معنی نیست که همانند بسیاری از امپلیفایر های خنثی و روشن حجم بیس کم و بدون کنترل باشد. کیفیت بیس, حجم و وزن ارائه شده توسط ای کن اس ای را میتوانم به حدی عالی بیان کنم که آرزوی وجود چنین توانایی را در تمامی امپلیفایر های خنثی و روشن دارم. اما متاسفانه امپ های محدودی هستند که تمام این نکات را در کنار هم و به شکل بی نقصی ارائه میدهند. کیفیت و حجم بیس در هدفون های متفاوتی از هدفون خنثی و روشنی مانند Sennheiser HD700 تا هدفون خنثی و موزیکالی همانند HiFiMAN Edition X V2، بیس بافت با کیفیت خیلی خوبی و حجمی بالاتر از استاندارد صداهای خنثی و روشن است. در هدفون های پلنر مگنتیک همچون HiFiMAN HE560 و HiFiMAN Edition X V2 این امپ جنبه دیگری از توانایی هایش را به رخ می کشید که آن هم وزن بیس است که به خوبی در هدفون های ذکر شده نمایان خواهد بود و به همراه حجم و کیفیت بی نقص آن, لذت موسیقی را دو چندان میکند. در هدفونی خنثی مانند سنهایزر HD700 که در بخش بیس ضعف های دارد، این امپ به صورت استاندارد و بدون استفاده از تکنولوژی اکس بیس حجم و ضرب آن را به صورت قابل توجهی ارتقا داد. البته در نظر داشته باشید حتی با وجود بی نقص بودن بیس در این امپلیفایر از لحاظ بافت، حجم و کیفیت آن همچنان از بردار بزرگتر خود یعنی IFI Audio Pro iCAN چند پله عقب تر قرار میگیرد. اما ما در رابط با امپلیفایری صحبت میکنیم که حدود یک ششم قیمت لاین اپ پرو این برند را دارد. در مجموع و بی شک عملکرد بیس به راحتی نزدیک به امپلیفایر های های اند با چندین برابر قیمت این دستگاه است و برای این محصول در این رنج قیمت بسیار فراتر از انتظار بوده است.

ساند استیج، ایمیجینگ و مید رنج

همه چیز در این امپلیفایر به بهترین شکل کنار هم چیده شده. در زمینه ساند استیج، ایمجینگ و مید رنج با تمامی هدفون های که تست کرده ام، نتایج به دست آمده چندین پله بالاتر از دیگر امپلیفایر های هم رده بوده است و در تمام قسمت ها بالانس و توازن بین صداها به شکل دقیقی رعایت شده است. عرض ساند استیج بالاتر از حد استاندارد است، به گونه ای که میتوان از آن به عنوان امپلیفایری با ساند استیج بسیار بزرگ و عریض نام برد. اما بزرگی باعث نشده که صداها در مید رنج انسجام خود را از دست دهند و تمامی صداها در فواصل متفاوت وضوح و و شفافیت بسیار خوبی دارند. مگر در ترکیب با هدفون هایی که خود دارای ساند استیج عریض هستند و به دلیل عرض بیش از اندازه استیج، انسجام صدایی از بین  خواهد رفت. همانند سری سنهایزر HD800 یا HD700 . اما در ترکیب با هدفون هایی که توازن بین تمامی بخش های صدا در اولویت اول قرار گرفته باشد ، امپلیفایر عملکرد بیسار خوبی را در این زمینه از خود نشان میدهد. ایمیجینگ و فواصل بین ادوات موسیقی در استیج کاملا طبیعی است و در موسیقی هایی با ریکورد اکوستیک و با هدفون های خوب فاصله بین سازها کاملا دقیق و بدون تداخلی بین یکدیگر است. و لایه های موسیقی و کنتراستت بین صداها در عمق به خوبی قابل تشخیص و جداسازی بین آنها به شکل بی نقصی انجام شده است. تمامی صداها در مید رنج با پس زمینه نسبتا مشکی شنیده میشود. سطح جزئیات صدا و ریز جزئیات در بالاترین شکلی است که یک امپلیفایر میتواند ارائه دهد و بر خلاف تعداد زیادی از امپ ها شاهد بوست زیاد ایر و برایتنس ناخواسته در صدا برای تولید جزئیات بیشتر نیستیم بلکه همه چیر به طور بی نقصی در کنار هم چیده شده است.  مید رنج غنی با جزئیات فراوان به همراه ساند استیج عریض و ایمیجینگ بزرگ اما منسجم ترکیب کاملا بی نقص و داینامیکی را به وجود آورده اند و به سختی میتوانم  نکته ای در صدا پیدا کنم که از قلم افتاده باشد و ارزروی بودن ان را در صدا داشته باشم.

تریبل

نکته ای که بعد از تست این امپلیفایر برای اولین بار مرا  شوکه کرد این بود که نمیدانم چطور ای اف ای به این سطح صدا در این محصول با این قیمت دست پیدا کرده است اما این موضوع  مرا مدت ها به فکر فرو برد که چطور همچین چیزی امکان پذیر شده ؟ و چرا تا قبل از این شرکت های زیادی نتوانسته اند ترکیب برایتنس و کنتراست کلی صدا و ایر را به خوبی این دستگاه تنظیم کنند. تریبل یا های فرکانسی در این امپ صدایی خنثی با سطح ایر استاندارد رو به بالا دارد و در مجموع صدایی ایری را تولید میکند. اما همچنان  تریبل کنترل شده است و صدا ناخواسته و بیش از حد روشن نمیشود. ضرب صدا و وزن آن با هدفونی مانند HiFiMAN HE560 به خوبی قابل حس است و سطح جزئیات و ریز جزئیات در بالاترین حدی است که میتوان از یک امپ درخواست کرد. همچنین صدا ضخامت بسیار خوبی دارد و صدایی باریک یا با اغراق و کمرنگ شنیده نمیشود. البته در نظر داشته باشید همیشه جزئیات  بیشتر به معنای بهتر بودن صدای خروجی نیست و عناصر زیادی در این بخش باید در توازن باشند.  در تست ها با هدفونی مانند سنهایزر HD800 که از مشکل شدید تریبل و داغ شدن ان رنج میبرد و امضا صدای هدفون هم خنثی و بسیار روشن است، توقع داشتم که ای کن اس ای این میزان برایتنس صدا را افزایش دهد. اما زمانی که برای اولین بار اچ دی 800 را به این امپلیفایر متصل کردم بار دیگر iCan SE من را غافلگیر کرد. نه تنها سطح ایر یا برایتنس ناخواسته اضافه نشد بلکه سطح برایتنس زیاد HD800 به خوبی کنترل شد و نرمی صدایی که هر دارنده این هدفون آرزو آن را دارد به خوبی در صدا تزریق شد. به عنوان مثل در صدای هارمونیک ویولن که تا فرکانس ده هزار هرتز هم گسترش پیدا میکند همچنان صدا داینامیک و کاملا نرم بدون سختی یا هارشنسی بود که HD800 از ان رنج میبرد و iCan SE مشکلات هدفون های که در این بخش ضعف دارند همانند HD700 و HD800 سنهایزر را به خوبی کاهش داد و صدای آن ها در این بخش بسیار بهتر شد. با هدفونی موزیکالی همانند HiFiMAN Edition X V2 این بخش شفافیت و رزلوشن , وزن و ضرب کاملا داینامیکی پیدا کرد که در یک کلمه باید صدای شنیده شده را “خالص”  بیان کنم.

3D

تکنولوژی سه بعدی تعبیه شده در ای کن اس ای پردازشگر صوتی سخت افزاری است که با روشن کردن ان تجربه صدای خارج از سر را بهتر به مخاطب القا میکند. در تست های من فعال کردن قابلیت سه بعدی در بعضی از هدفون ها تفاوت عملکرد زیادی را نسبت به حالت خاموش آن ارائه نداد. اما در برخی از هدفون ها با فعال کردن قابلیت سه بعدی، صدا فوروارد تر و دور تر از حالت اطراف گوش شنیده میشود و حس شنیدن به ست اسپیکر در سالن بزرگی را به خوبی منتقل میکند. اگر جزء افرادی هستید که از عریض بودن زیاد صداها لذت میبرید این گزینه مختص شما خواهد بود. البته در نظر داشته باشید این تکنیک تنها محدود به هدفون هایی با ساند استیج یا ایمیجینگ کوچک نیست بلکه حتی در هدفون های با استیج بسیار عریض نیز باز تغییراتی اعمال خواهد شد که البته در صورت استفاده از این نوع هدفون ها شاید به کار گیری قابلیت سه بعدی الزامی نباشد.

نتیجه تست سه بعدی

HiFiMAN Edition X V2

این هدفون به صورت استاندارد و بدون اعمال هرگونه تغییرات دارای ساند استیج بسیار عریض و عمیقی است. پس از روشن کردن قابلیت سه بعدی و قرار دادن ان در بالاترین حالت , فواصل بین سازها افزایش پیدا کرد و همینطور عمق ساند استیج بیشتر شد و کمی هم صدا عریض تر شد. اما همچنان ضرب موسیقی کاملا داینامیک و محکم باقی ماند به صورتی که شاهد افت کیفیت صدا و تداخل صداها و ایجاد اکو یا رفلکت در صدای خروجی نبودم.

البته در نظر داشته باشید تست سه بعدی همیشه در تمام ترک های موسیقی ممکن است نتایج محسوسی را به دنبال نداشته باشد و شما بارها گزینه سه بعدی را خاموش و روشن کنید اما تفاوت محسوسی را احساس نکنید. الزاما بهره مندی از قابلیت سه بعدی خوب نیاز به یک دیجیتال انالوگ کانورتر یا دک مناسب در کنار منابع فایل های صوتی فشرده نشده را دارد. نکاتی که متذکر شدم برای ارائه بالاترین بازدهی در صدا است اما در بعضی از تست ها با فایل های استریمی از سرویس اینترنتی اسپاتیفای  و با غیر فعال کردن اشتراک پریمیوم استریم، موسیقی به عمق 16 بیت و سمپل ریت 96 و تا 256 کاهش پیدا میکند اما باز هم در بعضی از ترک های موسیقی تفاوت سه بعدی و تغییرات کاملا محسوس است.

 

Xbass

این تکنولوژی هم همانند تکنولوژی سه بعدی توسط مداری کاملا سخت افزاری درون امپلیفایر طراحی و قرار گرفته است و خبری از عملیات پردازش نرم افزاری نیست. شاید در نگاه اول به ویژگی های همچون سه بعدی و اکس بیس امپلیفایر، به این فکر کنید که این قابلیت ها باب میل تمامی اودیوفایل ها نیست و ممکن است رنگ شدگی ناخواسته ای را در صدا ایجاد کنند. اما مطمئن هستم کافی است یک بار این ویژگی را تست کنید و خودتان قضاوت کنید. در تست های من اکس بیس فراتر از توقعاتم ظاهر شد. بر خلاف زمانی که این آپشن را در دستگاه IFI Micro iDSD اورجینال تست کرده ام و تفاوت ها گاها حتی محسوس هم نبود اما در iCAN SE کاملا بر خلاف توقعاتم Xbass عملکرد خیلی خوبی را به نمایش گذاشت. مخصوصا در هدفون هایی که از بخش بیس رنج میبرند ای کن اس ای تا حدود بسیار زیادی ضعف ها ان دسته هدفون ها را پوشش داد و بیس از لحاظ حجم و عمقی پیشرفت خیلی خوبی داشت.

نتیجه تست اکس بیس

Sennheiser HD700

بیس در این هدفون به لطف ای کن اس ای پیشرفت بسیاری را به همراه داشت و تمام ضعف هدفون را پوشش داد. امپلیفایر در بالاترین حالت اکس بیس, حجم بیس و مید بیس پیشرفت قابل توجهی را به همراه داشت و ساب بیس عمیق تر شد. اما از لحاظ کیفیتی شاهد تغییری نبودم. در هدفونی مانند HiFiMAN Edition X V2 به دلیل حجم کاملا کافی بیس با فعال کردن این اپشن بیس افزایش زیادی پیدا کرد که شخصا باب میل من نبود و حجم زیاد مید بیس باعث شد تمرکز خودم را از مید رنج از دست دهم. به دلیل حجم بی نقص بیس و ترجیح میدهم این ویژگی را خاموش بگذارم اما در هدفون های خنثی و روشنی همانند Sennheiser HD700 و Sennheiser HD800 بیس عملکرد بسیار عالی را نمایش گذاشت شاهد نقصی نبوده ام.

قطعا ویژگی اکس بیس مزیت بزرگی برای این دستگاه به شمار می اید و غیر از قدرت خروجی مثال زدنی در این ابعاد و فرم فاکتور یکی از نکات بارز و به یاد ماندنی ای کن اس ای خواهد بود.

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

در تست ها و نتایج به دست امد از دو هدفون HiFiMAN Edition X V2 و HiFiMAN HE560 استفاده شده است.

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

در تست مقایسه امپلیفایرها از این تجهیزات استفاده شده است.

کابل

Chord C-Line RCA Cable

IFI Audio Mercury

IFI Audio Gemini Dual Head USB

 

منبع تغذیه و ماژول کاهش نویز

IFI Audio iPurifier

IFI Audio iSilencer

IFI Audio Micro iUSB

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

سورس دک به عنوان تست بین امپ ها

Burson Audio DA-160

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

IFI Audio Micro iDAC 2

حتی با وجود خنثی و روشن بودن امضا صدای امپلیفایر به تنهایی ترکیب به دست امده با این ستاپ بسیار موزیکال است. صدایی خنثی با وضوح و شفافیت عالی – روشن رو به گرم – ساند استیج عریض و سه بعدی با عمق خوب. مید رنج شفاف و غنثی با جدا سازی عالی صداها با فضای خوب دور ادوات موسیقی – تریبل با سطح ایر کنترل شده کاملا داینامیک و با ضرب محکم – بیس با حجم خیلی خوب و کنترل شده با وزن مناسب و پاسخ سریع ( ترکیب این دو دستگاه با هدفون خوبی , مانند مزه ای از تجهیزات صوتی چند هزار دلاری است ). تمام ویژگی های صدای iDAC 2 به همراه iCAN SE در تمام بخش ها پیشرفت محسوسی را به همراه داشته است.

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

امپلیفایر IFI Audio iCAN SE در مقایسه با امپلیفایر داخلی IFI Audio Micro iDSD

امضا صدا کمی روشنتر و با ایر بیشتر داینامیک تر و با ضرب محکم تر – ساند استیج عریضتر و عمق بیشتر – وضوح و شفافیت بیشتر – بیس عمیق تر و کمی کیفیت بیشتر و متمرکز تر و ضرب محکم تر و با وزن بیشتر – ووکال وضوح و بافت با کیفیت تری دارد. فضای دور ادوات موسیقی بیشتر است و تریبل هم کمی روشن تر و با وضوح بهتری میباشد،  ضرب محکم تری دارد و در مجموع داینامیک تر است.

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

امپلیفایر IFI Audio iCAN SE در مقایسه با امپلیفایر داخلی  IFI Audio Micro iDSD BLACK LABEL

امپ iDSD Black بر خلاف iDSD اورجینال ویژگی های مشابه تری با امپ iCAN SE دارد ولی باز هم iCan SE عملکرد بهتری را ارائه داد. امضا صدا کمی روشنتر و با کمی ایر بیشتر و داینامیک تر و ضرب مکم تر و کمی شفاف تر و وضوح بیشتر – عرض ساند استیج یکسان اما کمی عمق بیشتر – بیس کیفیت یکسان اما عمیق تر و با ضرب محکم تر اما با وزن یکسان – تریبل با کمی ایر و وزن بیشتر و ضرب محکم تر

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

امپلیفایر IFI Audio Pro iCAN در مقایسه با IFI Audio iCAN SE

تمام تنظیمات به صورت پیش فرض خاموش هستند و امپلیفایر در حالت ترانزیستور قرار دارد.

بی شک مقایسه این دو امپلیفایر از لحاظ قیمتی که عرضه شده اند منصفانه نیست اما از آنجایی که هر دو از یک برند هستند و به نوعی Pro iCAN برادر بزرگتر iCan SE خطاب میشود یا حداقل تا زمانی که IFI امپلیفایر جدیدی را در سری Micro عرضه کند این بار را استثنا قائل میشویم. غیر از معیار ها روتین صدا پرو ای کن به صورت متفاوتی شنونده را به موسیقی متصل میکند. اولین تفاوت عمده بین این دو امپلیفایر ابعاد بزرگتر صدا در Pro iCAN است به صورتی که صدا از سالنی بسیار بزرگ به سالنی بسیار بزرگتر انتقال پیدا میکند اما بدون از دست دادن انسجام و تراکم صدا. بک گراند صدا به شکل قابل توجهی مشکی تر است و صدا از بک گراند بسیار ارام تری شنیده میشود. ساند استیج عریض تر و عمق و ارتفاع بیشتری پیدا کرده است. ایمیجینگ بزرگتر شده و فواصل بین سازها بیشتر شده است سطح ایر دور ادوات موسیقی به دلیل بک گراند مشکی موسیقی به شکل قابل توجهی بیشتر است مید رنج در مجموع غنی تر و لایه های صدا تفکیک بهتری دارند. حجم بیس پیشرفت قابل ملاحضه ای پیدا کرده است و همینطور تمیزتر، با ضرب محکم تر و عمیق تر و با کیفیت بیشتری است. صدا در مجموع تمیز تر و تصفیه شده تر است. تریبل در پرو ای کن هم تفاوت و پیشرفت محسوسی را داشته است و وزن بیشتر، ضرب محکم تر و ضخامت بیشتری و در مجموع تصفیه شده تر , دقیق تر و موزیکال تر و با تفکیک بهتری است. امضا صدا پرو ای کن کمی نسبت به امپلیفایر با امضا صدا روشن و خنثی مانند iCan SE تاریک تر و گرم تر است اما سطح رزلوشن صدا و شفافیت کاملا در پله های بالاتری قرار میگیرد. جزئیات صدا در هر دو امپلیفایر تفاوت شب و روزی با هم ندارند اما Pro iCAN به نوعی متفاوتی صداها رو ارائه میدهد به شکلی که هیچ بخشی از صدا و جزئیاتی نیست که شنونده از دست دهد. صدا بسیار غنی و خالص با پاسخ بسیار سریع با وزن عالی و کاملا موزیکال است و حس جریان داشتن موسیقی و داینامیک بودن و نحوه اتصال شنونده به صداها آن را به راحتی به یکی از بهترین امپلیفایر های ترانزیستور یا تیوب در هر بازه قیمتی تبدیل کرده است. اگر برایتان سوال پیش آمده که آیا امپلیفایر Pro iCAN با محدوده قیمت 1700 دلار و iCAN SE با محدوده قیمت 310 دلار اختلاف صدایی مانند شب و روز با هم دارند قطعا پاسخ من منفی است.  Pro iCAN حتی با وجود قیمت بالای دستگاه یکی از ارزانترین امپلیفایر های های اندی است که هر شخصی میتواند تهیه کند و اگر نگاهی عمیق تر به بازار امپلیفایر های که در رده های اند قرار میگیرند همانند Woo Audio WA22 در محدوده 2000 دلار و دبلیو WA5-LE در محدوده 5000 دلار , Bryston BHA-1 در محدود 1700 , Schiit Ragnarok در محدوده 1700 دلار و Apex High Fi Audio Teton در محدوده 5000 دلار بیندازید, IFI Audio Pro iCAN را میتوان تنها دستگاهی به شمار آورد که در هر دو ویژگی ترانزیستور و تیوب به صورت هم زمان به صورت های اندی ارائه میدهد و هر دو بخش مجزا این امپلیفایر به راحتی قادر به رقابت با امپلیفایر هایی در هر محدود قیمتی هستند. اما در اخر iCan SE با قیمت بسیار پایینتر و عملکرد بی نقص خود، خرید توجیح کننده تری برای اکثر افراد است پس باید از خودتان بپرسید که چقدر به صدا اهمیت میدهید و چقدر حاضر به هزینه کردن هستید ؟

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

تست ایرفون داخل گوش

IFI Audio Micro iCAN SE + Westone W60

صدایی خنثی , روشن رو به گرم اما کاملا نرم و موزیکال – ساند استیج بسیار عریض با عمق خیلی خوب – بک گراند نسبتا مشکی صدا – مید رنج غنی با جزئیات زیاد – جداسازی عالی صداها پاسخ سریع بیس با وزن خیلی خوب – تریبل با شفافیت و وضوح خیلی خوب کاملا نرم و با سطج ایر کنترل شده و بدون بوست برایتنس یا ادجی شدن صدا. هیس بک گراند در ولوم کنترل ای کن اس ای معادل ساعت دوازده با تنظیم کمترین ولتاژ خروجی قابل شنیدن است اما نه به صورتی که در تجربه شنیداری تاثیر زیادی بگذارد. بلکه وقتی موسیقی را متوقف کنید صدای هیس کمی شنیده میشود. ما با دستگاهی که اخیرا ای اف ای عرضه کرده است یعنی iEMATCH هم تست دیگری انجام دادیم و در شرایط یکسان نتیجه به این صورت بود.

امضا صدا تغییری نکرده است. عرض ساند استیج یکسان است. بک گراند موسیقی به دلیل حذف هیس و نویز ناخواسته با iEMATCH مشکی تر شده است و صدا از بک گراند مشکی تر و ارام تری شنیده میشود و میزان هیس به صفر کاهش پیدا کرده است. تفکیک کلی صداها بهتر و عمق ساند استیج در بک گراند مشکی تر صدا کمی بیشتر شده است و لایه های صدا تفکیک بهتری دارند. بیس کمی عمیق تر شده و کنترل بهتری پیدا کرده است.

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

 

نتیجه گیری

IFI Audio Micro iCAN SE قطعا امپلیفایری با نقص های بسیار کمی است که تمام ویژگی های صدای های رزلوشن و بی نقصی را در قالب پکیجی به نسبتا ارزان قیمت نسبت به رقبا های اند و فرم فاکتور کوچک و قابل حملی را ارئه میدهد. شاید طراحی و ظاهر صنعتی این محصول باب میل همه افراد نباشد اما در زمینه عملکرد و صدای خروجی IFI قطعا فراتر از قیمت درخواستی خود برای این محصول عمل کرده است. تفاوتی ندارد که از هدفون با امضا صدا تاریکی همانند Audeze سری LCD استفاده میکنید یا هدفونی با صدا روشن و شارپی همانند Sennheiser HD800 در تمام حالات iCAN SE فراتر از توقعات ظاهر شد و ای اف ای به راحتی ثابت کرد میتوان امپلیفایر با این قدرت خروجی و این فرم فاکتور کوچک و صدای بی نقصی را تولید کرد که به راحتی محصولات بالای هزار دلار را هم به چالش بکشد و مانند سایر محصولات خود بنچمارک جدیدی از قیمت و عملکرد را در دسته امپلیفایر ها به نمایش بگذارد.

مثبت

قدرت خروجی چهار هزار میلی وات

سوئیچ Xbass جهت بوست کردن بیس به صورت سخت افزاری

سوئیچ 3D جهت سه بعدی کردن و صدا و افزایش عرض و عمق ساند استیج به صورت سخت افزاری

صدایی عالی و بی نقص – های رزلوشن بالانس , ایری و باز با سطح جزئیات عالی

ارزش بی نظیر محصول نسبت به قیمت درخواستی تولید کننده

قیمت / عملکرد قابل مقایسه با امپلیفایر های چند برابر قیمت حتی بالای 1000 دلار

منفی

نداشتن سوئیچ خاموش و روشن

طراحی صنعتی ای اف ای برای تمامی افراد ممکن است جذاب نباشد. ( البته برای اینجانب اینطور نبوده است. )

نداشتن سوئیچ ای ای مچ همانند امپ و دک مایکرو ای دی اس دی جهت استفاده بدون هیس و تنظیم حساسیت با دسته زیادی از ایرفون های داخل گوش

کیفیت ساخت , دوام و پایداری : 10

طراحی : 8.5

صدا : 9

قیمت / عملکرد : 10

امتیاز پی سی ماکس : 9.3

IFI-Audio-iCAN-SE-Review-IFI-Audio-iran-

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی کالاهای دارای قیمت = موجود در انبار , اماده تحویل فوری + ارسال رایگان به سراسر کشور می باشند.
close