نقد و بررسی تخصصی هدفون اودیوفایل سنهایزر اچ دی 700 - Sennheiser HD700 Review

نقد و بررسی تخصصی هدفون اودیوفایل سنهایزر اچ دی 700 – Sennheiser HD700 Review دیدگاه تان را بنویسید

سلام , وقت بخیر

نویسنده : رسول اشوری

تمامی مطالب ذیل به دست امده از تجربه شخصی اینجانب است و کاملا خنثی و بی طرفانه توضیح داده شده است. 

امروز در پی سی ماکس قصد نقد و بررسی هدفون های-اند دیگری را داریم. موضوع بررسی ما هدفون سنهایزر اچ دی 700 – Sennheiser HD700 –  است. اگر تاریخ را ورق بزنیم و به پنج سال قبل برگردیم در نمایشگاه CES سال 2012 بود که کمپانی المانی خوشنام سنهایزر برادر کوچکتر HD800 را معرفی کرد. این هدفون در زمان معرفی 1000 دلار قیمت گذاری شد و به این ترتیب یک هدفون گران قیمت دیگری به دنیای اودیوفایل پیوست و حدود دو هفته بعد از معرفی این هدفون در بازار توسط سنهایزر عرضه شد و طبق رسوم همیشگی دسته زیادی از سایت های نقد و بررسی شروع به مقایسه ان با برادر بزرگتر یعنیSennheiser HD800  کردند.

جهت مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر لطفا بر روی انها کلیک کنید.

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 • کیفیت ساخت و طراحی

سنهایزر در تمامی شرایط همواره یکی از نکات بسیار مهمی را که مد نظر دارد کیفیت ساخت و طراحی محصولاتش است. به گونه ای که اگر نگاهی به دسته کامل محصولات این برند بی اندازید شاهد متفاوت بودن ساختار و طراحی ظاهری آنها هستیم. سنهایزر اچ دی هفتصد – Sennheiser HD700 یکی از مدرن ترین و زیبا ترین هدفون هایی است که تا به حال دیده ام. با نگاه اول به هدفون شاهد زوایا بسیاری در طراحی هستیم که به راحتی آن را از رقبا متمایز می سازد و حتی می توان از آن به عنوان هدفونی با طراحی کاملا منحصر به فرد یاد کرد. سنهایزر در اچ دی هفتصد – HD700 سعی کرده تعادلی بین مواد با کیفیت و وزن کم را رعایت کند. بیشتر قطعات هدفون از پلاستیک با کیفیت ساخت شده است و زمانی که آن را در دست بگیرید کیفیت بسیار خوب مواد به کار رفته و ساختار مقاوم هدفون به خوبی حس میشود و حس یک هدفون کاملا خوش ساخت با طراحی خاص را به خوبی القا میکند. در نگاه اول شاهد هیچ  قطعه فلزی در بدنه هدفون نیستیم  اما به نظر می آید سنهایزر در برآمدگی میان هدبند هدفون جهت مقاومت بیشتر در اثر ضربه و شکستگی از میله فلزی استفاده کرده که البته این تنها یک حدس است و نمیتوان با قاطعیت این موضوع را تایید کرد، مگر اینکه هدفون را باز کرده و با دقت قطعات به کار رفته را مشاهده کنیم. در بخش فوقانی هدبند،  از پلاستیک مرغوب با بافت برجسته و نرم استفاده شده که کیفیت بسیار خوبی دارد. هدبند هم از الیاف مخملی و نرمی ساخته شده است. با نگاه به ساختار بیرونی هدفون شاهد پیچ و خم های متفاوت و استفاده از ورق های فلزی در اطراف درایو هستیم که در همان لحظه اول حس میکنیم این محصولی مرتبط به اینده است.

 

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 • راحتی و پد ها

اچ دی هفتصد به سادگی در چارت پنج هدفون راحت موجود در دنیا قرار میگیرید. اگر دو محصول سنهایزر یعنی  اچ دی 700 و 800 را در کنار هم قرار داده و مقایسه ای انجام دهیم میبینیم که کاپ های HD700 سایز کوچکتری نسبت به برادر بزرگتر خود دارند، اما آیا سایز کوچک تر به معنای راحتی کمتر میباشد؟ خیر، نه تنها میزان راحتی کمتر نشده، بلکه میتوانم بگویم میزان راحتی هدفون بر روی گوش به دلیل ابعاد کوچکتر کاپ و اندازه هدفون از  Sennheiser HD800 هم بهتر است. البته مطمئنم بعد از خواندن این بخش در ذهن خود تحلیلی انجام میدهید که مگر همچین چیزی امکان پدیر است که هدفونی با ابعاد کوچکتر راحتی بیشتری را فراهم کند؟ قطعا این امر ممکن است، شکل و اندازه هدفون روی سر و دور گوش دقیقا ابعاد کاملا مناسب و بی نقصی دارد و اطراف گوش را به خوبی می پوشاند. همچنین گوش ها کاملا از سطح درایو هدفون فاصله دارند و بدون هیچ برخوردی به داخل سطح کاپ هدفون قرار میگیرند. جنس پد ها از پارچه مخملی بسیار نرم و بدون ضخامت هستند. ضخامت نداشتن پد ها باعث میشود سطح کمتری از گرد و غبار جذب شود. هنگام قرار گیری هدفون روی سر، پد ها کامل دور گوش را پوشانده و به هیچ وجه باعث ایجاد احساس ناراحتی بر روی پوست نشده و یا نیاز به جا به جا کردن اضافه ای ندارند. با وزن تنها دویست هفتاد گرم هدفون سنهایزر اچ دی 700 – Sennheiser HD700  یکی از سبکترین هدفون های دور گوش و پشت باز ساخته شده تا به حال است. وزن هدفون بی نقص و کاملا یکدست روی سر تقسیم میشود، به گونه ای که هنگام گوش دادن به موسیقی در بازه زمانی طولانی گاها ممکن است فراموش کنید که هدفونی روی سر دارید. در بخش راحتی قرار گیری روی سر و گوش هدفون، سنهایزر واقعا سنگ تمام گذاشته و میتوانم با اطمینان بگویم در ضمینه نحوه قرار گیری و راحتی،  HD700 یکی از بی نقص ترین هدفون هایی هست که وجود دارد.

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 • کابل

کابل هدفون با طول سه متر و از جنس مس با روکش نقره است. روکش خارجی کابل از پارچه با کیفیتی ساخته شده، اما همانند کابل برادر بزرگتر خود انعطاف پذیری زیادی ندارد و برای استفاده در منزل ممکن است طول زیاد کابل کمی دست و پا گیر باشد که در صورت مدیریت خوب آن مشکلی ایجاد نمیکند. کانکتور های اتصال به هدفون همانند هدفون های جدید برند های فای من –  HiFiMAN  – سوکت مونو دو و نیم میلیمتر هستند و خوشبختانه میتوانید از کابل های سایر برند ها با ساختاری مشابه در این هدفون استفاده کنید. اما با توجه به زاویه دار بودن مکانی که سوکت مونو وارد کاپ هدفون میشود امکان استفاده از تمامی کابل هایی که دارای این استاندارد هستند نمیباشد. روکش خارجی کابل برجستگی هایی دارد و ممکن است در اثر برخورد شدید به اشیای خارجی همانند لباس کمی مایکروفانیک ایجاد کند. البته این مقدار کم بوده و اختلالی در تجربه شنیداری ایجاد نمیکند. البته لازم به ذکر است که این هدفون به عنوان هدفونی های اند و به منظور استفاده درون منزل تولید شده است و عملا نمیتوانم این موضوع را عنوان ضعف هدفون در نظر بگیرم.  در مراحل تست کنجکاو شدم تا مقایسه ای بین کابل همراه هدفون با کابل فابریک HiFiMAN HE560 انجام دهم که در هنگام تست ای و بی – AB test  – متوجه تفاوتی در صدا بین کابل های نشدم  و نتیجه صدای خروجی با هر دو کابل یکسان بود.

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 •  درایو هدفون

درایو های سنهایزر اچ دی هفتصد – Sennheiser HD700  – از نوع داینامیک درایو با قطر چهل میلیمتر هستند که بر خلاف درایو پنجاه و شش میلیمتری HD800 به صورت زاویه دار درون کاپ هدفون قرار نگرفته اند. همانطور که پیش تر هم به این موضوع اشاره کرده ایم این عمل پدید آورنده میدان صدای بزرگتری می باشد. البته ممکن است در بعضی از هدفون ها دیده باشید که پد های مسطح هدفون با پد های زاویه دار تعویض میشود، این عمل نیز مانند قرار گیری با زاویه درایو ها در کاپ هدفون بهبود قابل توجهی در صدای خروجی ایجاد میکند. ولی در این هدفون به دلیل طراحی خاص و فاصله زیاد پد ها از درایو هدفون از پد های زاویه دار نمیتوان استفاده کرد.

 

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 •   امضا صدا

امضای صدا سنهایزر اچ دی هفتصد – Sennheiser HD700  – خنثی، انالیتیکال و متمایل به سرد است. بعد از حدود 200 ساعت استفاده، در تمامی فرکانس ها هدفون بازدهی بهتری از روز اول را به نمایش گذاشت. در این هدفون نیز همانند دیگر هدفون های های-اند برند سنهایزر در بعضی از بخش ها کمی اغراق شده. اولین بخشی که در بیشتر هدفون های این شرکت نسبت به آن اغراق شده، میدان صدای بسیار بزرگ انها است از این بین میتوانم به هدفون هایی نظیر IE800 , HD800 , HD800S اشاره کنم. سنهایزر در این سه هدفون کاملا با تولید میدان صدای بسیار بزرگ اغراق کرده است به شکلی که صدا انسجام خود را از دستت داده. هرچند این موضوع برای افرادی ممکن است نکته مثبتی باشد و برای تعدادی دیگر نکته ای منفی. به طور کل در صورت نبود تراکم و انسجام خوب , صدا در فاصله دور و به شکلی غیر طبیعی باریک و با عدم ضخامت کافی و پراکنده به گوش میرسند. بی شک هستند هدفون هایی که  که در کنار تولید میدان صوتی بالا اما کنترل شده و بی عیب صدایی شگفت انگیز را تولید میکنند اما حداقل هیچ یک از ساخته های شاخص سنهایزر فعلا جزء انها نیستند و این شامل تمامی سه هدفونی که نام برده ام میشود . یکی دیگر از بخش هایی که سنهایزر همچنان نتوانسته با کمک درایو های داینامیک خود به سطح موزیکال و اورگانیک درایو های پلنرمگنتیک دست پیدا کند، تریبل و توانایی پخش تمیز و بی نقص فرکانس های بالا در درایو های پلنر مگنتیک است و در تمام سه هدفونی که نام برده ام، تریبل همچنان روشن و متالیک و کمی غیر طبیعی است. البته تریبل روشن و سخت یکی از مشکلات اصلی HD700 در روز های اولیه استفاده از هدفون هست اما بعد از گذشت مدت زمانی بین 100 تا 200 ساعت به بالا و استفاده با تجهیزات مناسب کیفیت تریبل بسیار بهبود چشم گیری پیدا میکند.

 

 • ساند استیج و ایمیجینگ

اچ دی هفتصد همانند برادران بزرگتر خود دارای میدان صدایی است که میتوان آن را بزرگتر از حد استاندارد خطاب کرد و تجربه صدا خارج از سر را به خوبی به مخاطب القا میکند. اما در نقطه مقابل این عمل باعث شده صدا انسجام و تراکم خود را از دست دهد. سنهایزر در هدفون اچ دی هفتصد – HD700 –  همانند IE800 , HD800 , HD800S  – اغراق زیادی در ایجاد میدان صدا انجام داده است. این هدفون یکی از بزرگترین میدان های صوتی را که در قالب یک هدفون میتوان به آن دست یافت را تولید میکند. به طور کلی صداها وضوح خوبی دارند اما دسته ای از صداها در بعضی از سبک های موسیقی به دلیل اغراق بیش از حد، باریک و با وضوح کمتری به گوش میرسند. در این هدفون تمرکز بیشتر بر روی عریض بودن صداها است تا ضخیم و منسجم بودن آنها، البته همچنان HD700 بالانس خوبی را در این بین رعایت کرده است. عمق استیج در حد خوبی است اما صداهایی که از فاصله دور شنیده میشود وضوح کمتر، باریکتر و کم رنگ تر نسبت به صداهایی که از نزدیک یا با فاصله کمتر از گوش شنیده میشوند هستند.  ایمیجینگ یکی از نقات قوت این هدفون است. در موسیقی کلاسیک میتوان تمامی صداهایی که روی استیج است را در ذهن نشانه گذاری کرد. در این هدفون صداها وضوح خوبی دارند، جداسازی صداها به خوبی انجام شده است و تداخلی وجود ندارد. با اینکه سطح ایر در ساند استیج در حد استانداردی قرار دارد اما همچنان کمتر از HD800 اورجینال میباشد و پدید اورنده صدایی  باز , روشن , و ایری است. در نتیجه ادوات موسیقی ضربی پویا و واقعی دارند اما همچنان کمی خشک هستند. سطح جزئیات صدا در ساند استیج  بسیار خوب است و ریز ترین جزئیات صدا به خوبی قابل شنیدن است .

 

 • بیس و ساب بیس

اگر به دنبال هدفونی با امضا صدا انالیتیکال و خواهان حجم بیس زیاد هستید باید بگویم HD700 مناسب شما نیست. اما اگر از دسته ای هستید که به دنبال صدای دقیق با حجم بیس مناسب و استاندارد هستند ماباقی مطلب را دنبال کنید. حجم بیس هدفون را میتوانم در سطح خنثی و استاندارد قرار دهم. بیس در این هدفون کاملا خنثی با حجم نه چندان زیاد اما با کیفیت خوب به گوش میرسد. سرعت پاسخ دهی و حمله بیس کاملا مناسب میباشد اما به دلیل حجم کم بیس در موسیقی هایی که نیاز به ضرب سنگینی دارند بیس کمی نرم و ضخامت آن در حد متوسطی است که خود باعث عدم ارائه انرژی کافی به شنونده میشود. البته بیس این هدفون ارتباط مستقیمی با نوع تجهیزات شما دارد. ساب بیس به عمیقی هدفونی مانند HiFiMAN HE400S  نیست. در مقام مقایسه, بیس در HD700 مسطح تر از HiFiMAN است اما از نظر کیفیت تقریبا در یک سطح هستند. یکی از تفاوت های مهمی که بین هدفون های پلنرمگنتیک رده میانی مانند HiFiMAN HE400i و هدفون هایی مانند سنهایز HD700 با درایو داینامیک وجود دارد این است که،  همچنان درایو های پلنر مگنتیک برتری کاملی در بخش تولید صدای بم دارند. به شکلی که بیس دارای حجم بیشتر و قدرتمند تر با پاسخ سریعتر و همینطور وزن بیشتری می باشد. اما بیس در اچ دی هفتصد تقریبا وزنی نداشته و مسطح است. البته این موضوع را به معنای حجم بیس بسیار کم در نظر نگیرید زیرا این ایراد تنها بر HD700 وارد نیست، بلکه اکثر هدفون ها با درایو داینامیک نیز توانایی ارائه بیس با وزن مناسب که بتوان شنیدن آن را حس کرد ندارند و متاسفانه این ایراد شامل برادر بزرگتر یعنی HD800 هم میشود. در مدل جدیدتر یعنی سنهایزر هشتصد اس – Sennheiser HD800s   بیس حجم بیشتری پیدا کرده اما همچنان از رقبا پلنرمگنتیک خود مانند HiFiMAN HE560 , HiFiMAN Edition X – از لحاظ حجم، وزن و ضخامت و همینطور عمق کاملا عقب افتاده و در مجموع، حجم بیس همانطور که قبل تر هم اشاره کرده ام مناسب است و تعداد زیادی از افراد را راضی نگه میدارد. اما اگر یکی از اولویت های اصلی شما حجم بیس استاندارد رو به بالا می باشد بهتره است در تصمیم خود تجدید نظر کنید. اگر یکی از دارندگان این هدفون هستید که این مطلب را مشاهده میکنید یا یکی از دارندگان هدفون هایی مانند سنهایزر HD600 , HD650 هستید قطعا بعد از اپگرید یا تست HD700 بیس با کیفیت بالاتر، متمرکز و با پاسخ سریعتر را تحسین میکنید. البته حجم بیس با امپلیفایر هایی مانند IFI Audio Micro iCAN SE که به صورت سخت افزاری تکنولوژی مربوط جهت افزایش بیس را دارند، بهبود زیادی پیدا میکند. در این صورت حجم بیس افراد بیشتری را راضی خواهد کرد. در تست های ما بهترین و بیشترین میزان بیس بوست را امپلیفایر های شرکت IFI Audio انجام دادند چون به صورت سخت افزاری این عمل را انجام میدهند. البته تمامی امپ هایی که قابلیت افزایش بیس را دارند این عمل را به خوبی انجام نمیدهند و معمولا با افزایش بیس در امپ های نا مناسب، کیفیت آن کمتر شده، غیر متمرکز میشوند و یا با دیستورشن همراه خواهد شد .

 

 • ووکال و مید رنج

امضا صدای هدفون به طور کلی لید بک -( Laid Back ) و فوروارد میباشد. صداهای مرد و زن وضوح خوب و ضخامت مناسبی دارند. وضوح صدا، تفکیک و دقت در مید رنج در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد و قطعا سنهایزر تعادل خوبی را بین مدل های تولیدی اش رعایت کرده است. سطح جزئیات و وضوح صدا در مید رنج کاملا بالاتر از مدل های HD600 , HD650 است اما پایینتر از HD800 قرار دارد. میزان جزئیات صدای بسیار ریز هم در حد خوبی است. میتوانم بگویم شنیدن ریز جزئیات بیشتر از این هدفون، در صورتی همچنان صدا در قالب انالیتیکال باشد، ممکن است بر روی تجربه شنیداری هر فرد تاثیر گذار باشد، زیرا یکی از نکاتی که برای عده ای از تشنگان جزئیات و صدایی انالیتیکال مهم است، شنیدن ریز جزئیات ناخواسته بسار زیاد و برایتنس بالای صدا است. در این بخش این هدفون همچنان در سطح پایینتری از HD800 قرار میگیرد که به عقیده من کاملا مناسب است. مید رنج در هدفون HD700 را میتوانم ایری خطاب کنم. با این وجود این موضوع باعث هارشنس یا تداخل با دیگر صداها نشده. فضا و ایر دور ادوات موسیقی در حد خوبی است. نزدیک ترین صدایی که شنیده میشود ووکال است و صدای سازها در لایه های بعدی قرار میگیرند. همانطور که پیش تر هم اشاره کرده ام سنهایز در زمینه ساند استیج و همانند هدفون های IE800 , HD800 , HD800S اغراق زیادی انجام داده است که این اغراق باعث شده تا فواصل بین سازها بیشتر از حالت طبیعی آنها باشد و صداها از دور شنیده شوند، همچنین اغراق در ساند اسیج باعث میشود تمامی صداها تراکم کافی و انسجام خود را از دست دهند و صداهایی که به صورت طبیعی در نزدیک خواننده در حال اجرا شدن هستند همانند صدای گیتار در لایه های بعدی قرار گیرد و به صورت کم رنگ تر و سطحی شنیده شود که باعث میشود نتوانم ضرب نوت ها را به صورت خیلی زنده و واضح بشنویم. خوشبختانه و در صورت استفاده از امپ های شرکت IFI Audio و با کمک تکنولوژی صدای 3D این کمپانی، مشکل ساند استیج به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا میکند. همانطور که اشاره کردم برخی از صداها در مید رنج با فاصله دور و کم رنگ تر شنیده میشود که در صورت روشن کردن گزینه صدای سه بعدی امپلیفایری مانند IFI Audio Micro iCAN SE صداهایی که کم رنگ تر بودند این بار با وضوح بهتر و پر رنگ تر شنیده میشوند و میتواند کمک به سزایی در بهبود صدای کلی این هدفون داشته باشد. به طور کل در بخش مید رنج و ووکال هدفون سنهایزر اچ دی 700 مانند سایر بخش های توضح داده شده، هدفون بالانس خوبی را ایجاد کرده به نحوی که در هدفون هایی با امضا صدا روشن و انالیتیکال این نرمی و دقت و تعادل به ندرت یافت میشود.

 

 • تریبل

اگر هدفون خود را به تازگی خریداری کرده اید، اولین پیشنهادم به شما این است که با امپ و دک مناسب و قبل از هرگونه تست و گوش دادن به صورت انتقادی، حداقل 100 ساعت به بالا را به پروسه برن این – Burn in  اختصاص دهید. البته پیشنهاد نمیکنم شبانه روز و بدون استفاده از هدفون موسیقی رو پخش کنید، بلکه زمانی را اختصاص دهید و هم زمان خودتان هم شنونده باشید تا به مرور زمان شاهد تفاوت ها باشید. سنهایزر اچ دی هفتصد به صورت استفاده مستقیم بعد از باز کردن جعبه و در واقع استفاده روز اول تریبل کمی خشک و سخت و تصفیه نشده ای دارد اما بعد از گذشت حدود 100 تا 150 ساعت، در این بخش تفاوت محسوسی را با روز اول احساس خواهید کرد. تریبل در این هدفون با سطح ایر مناسب و کمی بالاتر از سطح استاندارد شنیده میشود. سطح جزئیات و ریز جزئیات بسیار خوب است. تفکیک صداها و ضرب ان ها در حد خوبی قرار دارد و ضخامت مناسبی دارند اما گاها و در برخی از سبک های موسیقی این بخش کمی داغ تر از حالت استاندارد است و باعث میشود صداها باریک تر و با سختی و کمی هارش به گوش برسد. همانند HD800 در این هدفون هم شاهد اوج فرکانسی متفاوتی در محدوده 5 تا 7 کیلو هرتز هستیم و بخش بالای مید رنج در بعضی از تجهیزات ممکن است با مقداری سیبیلنت (صدای هیس ) یا اغراق در صداهای ” س ” یا ” ش ” ( که فرکانس های صوتی چهار کیلو هرتز تا نهایتا ده کیو هرتز را در بر میگیرد ) همراه باشد. به طور مثال با امپ و دک مانند Schiit Magni 2 Uber و Schiit Modi 2 Uber صدا در HD700 بسیار روشن تر از حالت استاندارد می باشد و همینطور سطح ایر نیز افزایش پیدا میکند اما تریبل تصفیه نشده، سخت و تمایل به هارش شنیده میشود. البته مشخصا این ترکیب مناسب ترین ترکیب برای تمام سبک های موسیقی نیست. در سبکی مانند متال همواره و به اجبار باید حجم صدا را کم و زیاد تا صداهای ناگهانی موسیقی آزار دهنده نباشند. اما در ترکیب با امپ و دکی مانند IFI Audio Micro iDSD تریبل وضوح و شفافیت بیشتری پیدا کرده و نرم تر، موزیکال تر، با ضخامت بهتر و ضرب محکم تر به گوش میرسد و به این ترتیب مقدار هارشنس در سبک های شلوغ به شدت کاهش پیدا میکند و دیگر ازار دهنده نخواهد بود. اما همچنان کیفیت و عملکرد تریبل در هدفون HD700 به میزان موزیکال و نرمی پلنرمگنت هایی مانند HiFiMAN HE400S و HE400i نیست. بی شک جهت دستیابی به بهترین میزان بازدهی باید امپ و دک مناسبی تهیه کنیدالبته سنهایزر HD800 هم مشکل مشابه ای دارد و صداها بیشتر به سمت هارش بودن تمایل دارند.  اما به طور کلی میزان هاشنس در اچ دی هفتصد کمتر است.  البته نباید فراموش کرد که افرادی نظر خلاف اینجانب را داشته اند و از صدای بسیار بسیار روشن و سخت و رو به هارش لذت برده اند اما حداقل من جزء ان دسته نیستم و ان دسته از صداها را ازاردهنده میدانم اگر جزء دسته اول هستید تبریک میگویم, شما گوش های فولادی دارید.

نظر شخصی : در هدفون های سنهایزر نظیر IE800 , HD700 , HD800 مشکلات مشابهی همانند هارش و سخت بودن صداها و پر انرژی بودن تریبل مشترک است بنابر این اگر شما هم از ان دسته افراد حساس به تریبل هستید بهتر است در انتخاب خود تجدید نظر کنید. البته این مشکلات در HD800S تقریبا برطرف شده است. البته هدفونی مانند HiFiMAN HE560 امضا صدای مشابه ای با 800S دارد اما همچنان بخش تریبل را طبیعی تر، نرم تر و موزیکال تر به همراه وزن بهتر و ضرب محکم تری نمایش میدهد. و HD800S در مقایسه تریبل خشک و متالیک و کمی غیر طبیعی است.  البته مهم سلیقه صدایی شخصی هر فرد است.

 

 • عملکرد در فیلم و بازی

با داشتن امپلیفایر و دک مناسب این هدفون بازدهی بسیار مناسبی در فیلم یا بازی خواهد داشت. در تست از یک دستگاه پلی استیشن 4 جهت پخش دیسک بلوری و یک دستگاه IFI Audio Micro iDSD جهت اتصال اپتیکال استفاده شده است. در فیلم هایی همچون The Dark Knight Rises و The Dark Knight که افکت های صوتی بسیار زیادی دارند، هدفون عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان داد و  تمام جزئیات صوتی به خوبی شنیده شد. در مواقعی که نیاز به ضرب محکم و عمیق و حجیم بیس بود همانطور که در بخش بیس هم اشاره ای داشته ام، هدفون بهترین عملکرد را در این بخش نخواهد داشت ولی به طور کل راضی کننده بود. به لطف ایمیجینگ دقیق در بار مانند Battlefield 1 به راحتی جهت دشمنان در میدان صدای بسیار بزرگ قابل تشخیص و همراه با جزئیات صدا بسیار زیادی بود. به طور کل هدفون در زمینه پخش صدای فیلم و بازی ها هم عملکرد بسیار درخشانی خواهد داشت. اما استفاده از امپ و دک مناسب جهت دریافت بازدهی خوب از این هدفون قطعا نکته غیر قابل چشم پوشی میباشد. هرگز به این فکر نکنید که هدفون را مستقیما با کارت صدای کامپیوتر خود استفاده کنید حتی اگر کارت صدای شما قدرت خروجی زیادی داشته باشد و شرکت تولید کننده تبلیغات بسیاری در این رابط و تکنولوژی های به کار رفته در کارت صدا انجام داده باشد، اما به طور حتم صدای خروجی کارت های داخلی فرسنگ ها با تکامل صوتی صورت گرفته در امپ و دک های برند های مطرح فاصله دارند.

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 •  امپ و دک و درایو هدفون

سنهایزر اچ دی هفتصد دارای درایوی با امپدانس 150 اهمی میباشد اما خوشبختانه سخت درایو نیست. قطعا سخت درایو نبودن به این معنا نیست که به بتوان به سادگی با گوشی موبایل و یا تبلت ها از ان استفاده کرد. داشتن امپ و دک مناسب برای این هدفون کاملا الزامی است و اگر قصد تهیه امپ و دک را ندارید این هدفون را از لیست خود خط بزنید و فکر استفاده با گوشی موبایل هم را از سر خارج کنید. گرفتن حجم صدای مناسب یا زیاد به معنای درایو کردن بهینه و استفاده از تمام ظرفیت های هدفون نیست بلکه مهم حفظ تونالیتی هدفون و ارائه بالاترین عملکرد است. در تست ها با امپ و دک هایی مانند IFI Audio Nano iDSD هم صدای خروجی کاملا مناسب و داینامیک و بالانس بود و عملکرد بسیار خوبی را ارائه داد و میتوانم بگویم داشتن حداقل 100 میلی وات و سورس قابل اعتماد و قدرتمندی جهت درایو کردن این هدفون ضروری است.

 

 • در تمامی تست از IFI Audio iPurifier 2 و IFI Audio Power iUSB و IFI Audio Gemini Dual USB و IFI Audio Mercury استفاده شده است.

 • Schiit Magni 2 Uber + Schiit Modi 2 Uber

صدایی روشن و انالیتیکال و کمی خشک – ساند استیج عریض با عمق مسطح – سرعت پاسخ خوب بیس با حجم مناسب و عمق معمولی – جداسازی صداها در حد خوبی قرار دارد. و به دلیل ماهیت صدایی روشن این امپ و دک در ریکورد های با صدا روشن ممکن است کمی هارشنس در مید رنج شنیده شود. تریبل کمی خشک و کاملا انالیتیکال با لول ایر خوب ولی سخت و تصفیه نشده

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 • TEAC UD-301 DAC & AMP در مقیاسه با Schiit Magni 2 Uber + Schiit Modi 2 Uber

صدایی روشن و انالیتیکال اما کمی نرم تر – ساند استیج عریض تر با کمی عمق بیشتر – سرعت پاسخ بیس یکسان با کمی حجم بیشتر و عمیق تر – سطح ایر در مید رنج کمی کمتر اما جداسازی صداها بهتر است , تریبل با سطح ایر کمی کمتر اما نرم تر و تصفیه شده

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 • IFI Audio Nano iDSD در مقیاسه با TEAC UD-301 DAC & AMP

صدایی روشن و انالیتیکال اما نرم تر و موزیکال تر – عرض و عمق ساند استیج تقریبا یکسان – سرعت پاسخ بیس یکسان با کمی حجم بیشتر و کمی عمیق تر و با ضرب محکم تر – صداها در مید رنج کمی منسجم تر و ووکال طبیعی تر – تریبل با سطح ایر یکسان اما نرم تر و طبیعی تر.

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 •  IFI Audio Micro iDSDدر مقیاسه با IFI Audio Nano iDSD

صدایی روشن و انالیتیکال ولی نرم تر و با میزان موزیکالیتی بیشتر – ساند استیج عریض تر با عمق بیشتر – سرعت پاسخ بیس یکسان اما با کمی حجم بیشتر و عمیق تر و با کیفیت بیشتر و ضرب محکم – جداسازی بهتر صداها در مید رنج و ایر بیشتر اطراف ادوات موسیقی , تریبل با سطح ایر تقریبا یکسان اما با شفافیت و وضوح بیشتر، طبیعی تر و تمیز تر

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 •   IFI Audio Micro iDSD در مقایسه با IFI Audio Micro iDSD DAC + IFI Audio Micro iCAN SE AMP

صدای کمی روشنتر و انالیتیکال اما کاملا نرم و موزیکال – ساند استیج عریضتر و با کمی عمق بیشتر – سرعت پاسخ بیس کمی سریعتر و با کمی حجم بیشتر و عمیق تر با کمی کیفیت بهتر اما با ضرب یکسان – سطح ایر در مید رنج و اطراف ادوات موسیقی بیشتر و در مجموع داینامیک تر , تریبل با سطح ایر یکسان ولی با کمی شفافیت و وضوح بیشتر

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 • Teac UD-301 DAC + IFI Audio Pro iCAN Amplifier در مقایسه با IFI Audio Micro iDSD DAC + IFI Audio Micro iCan SE AMP
 • امپلیفایر در حال تیوب 

امضا صدا خنثی , روشن و متمایل به گرم – ساند استیج عریض تر با عمق بیشتر و ارتفاع بیشتر – سرعت پاسخ بیس سریعتر با حجم و کیفیت بیشتر , عمیق و دقیق تر , جداسازی بهتر صداها و ایر بیشتر در اطراف ادوات موسیقی در مید رنج , ووکال طبیعی تر , تریبل با شفافیت بیشتر با ایر مناسب و ضرب محکم تر و حجیم تر. صدا دارای بک گراند مشکی تری است.

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

 • IFI Audio Micro iDSD DAC + Little Dot MK2 Tube Amplifier

هدفون های با امضا صدای خنثی و روشن قطعا از مزایا امپلیفایر های تیوب به خوبی استفاده میکنند و تجربه دلنشین و موزیکالی را فراهم میکنند. در تست ما از سه جفت تیوب با برند و امضا صدای متفاوت استفاده کرده ایم. در نظر داشته باشید این امپیفایر با تیوب های پیش فرض عملکرد مورد انتظار را نداشته و جهت دستیابی به بالاترین میزان بازدهی باید تیوب ها را تعویض کرد.

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

1. تیوب General Electronic JAN 5654W

امضا صدا روشن , خنثی و متمایل به گرم – عرض ساند استیج بالاتر از استاندارد با عمق خوب – سرعت پاسخ بیس سریع با حجم خوب و عمق مناسب – تریبل با سطح ایر مناسب با شفافیت و تفکیک و ضخامت خوب – بسته به کیفیت ریکورد موسیقی ممکن است کمی سیبیلنت شنیده شود.

2. تیوب VOSHKOD 6ZH1P-EV

امضا صدا کمی تاریک تر از GE5654W اما همچنان روشن , خنثی و گرم و کمی مخملی – عرض ساند استیج بالاتر از استاندارد با عمق خوب – سرعت پاسخ بیس کمی کندتر از GE5654W اما کمی حجم بیشتر و عمیق تر – تریبل با سطح ایر مناسب اما در مجموع کمتر از  GE5654W با شفافیت و تفکیک و ضخامت خوب اما کمی ضرب محکم تر  – در مید رنج صدا در مقایسه با  GE5654W ایر کمتری دارد اما صدا نرم تر است. این یک تیوب خیلی خوب برای هارد راک یا متال میباشد.

3. تیوب Mullar M8100

صدای این تیوب بسیار مشابه با Voshkod است اما با تفاوت اندک و امضا صدا تقریبا مشابه با Voshkod اما کمی گرم تر و مخملی تر – عرض ساند استیج بالاتر از استاندارد با عمق بیشتر, سرعت پاسخ بیس , حجم و ضرب بیس تقریبا یکسان – سطح ایر و جداسازی یکسان صداها در مید رنج. بیشترین تفاوت میان این دو تیوب در تریبل است. در مولارد تریبل ایر کمتری دارد اما نرم تر و با ضرب محکم تری بوده و وزن بهتری دارد و همینطور به میزان کمی در بعضی از ریکورد ها سیبیلنت شنیده میشود. در سایر موارد عملکرد تقریبا با ووشکاد یکی است. همانند voshkod این تیوب هم یک محصول عالی برای سبک هایی با سازبندی های با صدای خشن همانند هارد راک یا متال است.

 

 

 •  سنهایزر HD700 در مقایسه با هدفون های دیگر 
 Sennheiser HD700در مقایسه با Philips Fidelio X2  

وضوح بیشتر صدا – ساند استیج عریض تر با عمق بیشتر – حجم بیس به میزان قابل توجه کم تر ولی با کیفیت بهتر و پاسخ سریعتر – تفکیک و جداسازی بهتر صداها در مید رنج – تریبل با سطح ایر بیشتر ولی کمی خشک تر و انالیتیکال تر – اکس دو کمی ایر کمتری دارد و در مقایسه در بعضی از سبک ها و کیفیت ریکورد ممکن است صداها سخت تر به گوش برسند اما در اچ دی 700 انالیتیکال و خشک و در بعضی از تجهیزات و ریکورد ها کمی رو به هارش

HiFiMAN HE400S در مقایسه با Sennheiser HD700 

وضوح صدا یکسان و روشنایی کمی کمتر اما نرم تر – عرض ساند استیج کمی کمتر اما سه بعدی و منسجم با عمق بیشتر – حجم بیس بیشتر و عمیق تر و ضرب محکم تر – تفکیک و جداسازی صداها تقریبا یکسان – تریبل تصفیه شده با جزئیات یکسان و نرم تر با کمی سطح ایر کمتر – صدا ضرب محکم تری و ضخامت بیشتری دارد.

در HD700 کمی ریز جزئیات بیشتر است. ساند استیج کمی عریض تر ولی غیر منسجم و پراکنده

HiFiMAN HE400i  در مقایسه با Sennheiser HD700 

وضوح صدا کمی بیشتر و روشنایی کمی کمتر اما صدا تمیز تر و به صورت قابل توجهی نرم تر – عرض ساند استیج خیلی نزدیک به هم اما سه بعدی و منسجم با عمق بیشتر اما HD700 کمی فوروارد تر و دورتر – حجم بیس قابل توجه بیشتر و عمیق تر و ضرب محکم تر و با کمی کیفیت بیشتر و وزن بهتر و پاسخ سریعتر – تفکیک و جداسازی کمی بهتر و تمیز تر با بک گراند مشکی تر صدا – تریبل با سطح ایر یکسان ولی با کمی شفافیت و ضخامت بیشتر و تمیز تر و وزن بهتر – ووکال مرد و زن طبیعی تر با ضخامت بیشتر و انتقال حس بهتر به شنونده –  صدا با ضرب محکم تر و ضخامت بیشتر و همینطور داینامیک تر

HiFiMAN HE560  در مقایسه با Sennheiser HD700 

وضوح بالاتر و صدای تمیز تر , باز تر و روشن تر و موزیکال تر – عرض ساند استیج یکسان با عمق بیشتر , سه بعدی و منسجم , حجم بیس به شکل قابل توجهی بیشتر و عمیق تر, ضرب بیس بسیار محکم تر و با کیفیت بیشتر، متمرکز تر و سریعتر – تفکیک و جداسازی صداها بهتر و تمیز تر و با بک گراند مشکی تر موسیقی – تریبل با سطح ایر , شفافیت , ضخامت و وزن بیشتر و تمیز تر – ووکال مرد و زن طبیعیتر با وضوح و ضخامت بیشتر – صدا ضرب قابل توجهی محکم تر و ضخامت بیشتر و ریز جزئیات بیشتری دارد و در مجموع باز تر و داینامیک تر است.

Sennheiser HD800 در مقایسه با Sennheiser HD700 

وضوح و رزلوشن بالاتر و صدای تمیز تر و تفکیک بهتر – ساند استیج عریض تر و عمق بیشتر – حجم بیس تقریبا یکسان اما با کیفیت بهتر و کمی ضرب محکم تر، اما همچنان هر 2 هدفون حجم بیس زیادی ندارند. تفکیک و جداسازی صداها بهتر و تمیز تر با جزئیات بیشتر – تریبل با سطح ایر بیشتر اما خشک تر و سخت تر و هارش – ووکال مرد و زن روشن تر و با وضوح بیشتر و ضخامت تقریبا یکسان – صدا ضرب محکم تری دارد و ریز جزئیات بیشتر است اما کاملا انالیتیکال و خشک و نرمی کمتری دارد. صدا کاملا انالیتیکال و غیر منسجم و پراکنده

مشکل تریبل همچنان در هر 2 هدفون پا برجا است اما در HD700 سطح ایر کمتر است و با هارشنس کمتر , این مقدار در HD800 بیشتر است و در هر 2 هدفون در صورت نیاز به دریافت بهترین صدا باید تجهیزات قدرتمندی تهیه کنید و در صورت نیاز اکولایزر اعمال کنید مگر اینکه بیشتر شنونده سبک های کلاسیک و تمامی سبک هایی که کمتر از سازهایی با صدای خشن استفاده میکنند, باشید.

Sennheiser HD800S در مقایسه با Sennheiser HD700 

وضوح و رزلوشن بالاتر و صدای تمیز تر و تفکیک بهتر , سطح روشنایی در هر 2 هدفون تقریبا یکسان است – ساند استیج عریض تر و عمق بیشتر – حجم بیس بیشتر با کیفیت بهتر , عمیق تر و ضرب محکم تر – تفکیک و جداسازی بهتر صداها، در کل تمیز تر و با جزئیات بیشتر – تریبل با سطح ایر کمی بیشتر از HD700 اما کمتر از HD800 اورجینال و با شفافیت بیشتر و نرم تر – صدای مرد و زن کمی روشنتر اما با وضوح بیشتر و کمی ضخامت بیشتر – صدا ضرب محکمتری دارد و ریز  جزئیات بیشتر. صدا کاملا انالیتیکال و غیر منسجم و پراکنده

 

 • نتیجه گیری 

راحتی بی نقص و طراحی زیبا و صدای انالیتیکال و دقیق با بیس با کیفیت و حجم مناسب از ویژگی های باز این هدفون است. اگر از ان دسته افرادی هستید که به دنبال صدای انالیتیکال و نرم با نقص کم هستید و هدفتان رسیدن به صدای خارج از سر و نزدیک به Sennheiser HD800  است اما قیمت بالای ان خرید را برای شما سخت میکند، قطعا سنهایزر اچ دی 700 انتخاب بسیار مطمئن و محکمی است و در صورت داشتن امپ و دک قدرتمند ساعت های زیادی میتوانید از موسیقیی لذت ببرید. البته این طبیعی ترین و موزیکال ترین هدفونی نیست که میتوانید تهیه کنید اما مهم سلیقه هر شخص است. بی شک هدفون سنهایزر اچ دی هفتصد – Sennseiser HD700 – برای طرفداران صدای روشن و انالیتیکال و ادج بیشتر در صدا بسیارر ارزشمند است.

 

 • مثبت

      ساند استیج عریض

صدایی انالیتیکال باز و ایری و با جزئیات خیلی خوب

     راحتی بی نقص روی سر

      وزن سبک

     پد و کابل قابل تعویض

      طراحی مدرن و زیبا

 • منفی

حجم کم بیس و ضرب نرم

همانند Sennheiser HD800 تریبل تصفیه نشده ,  پر انرژی و کمی هارش

نیاز به برن این ( Burn In )

نیازمند به امپ و دک مناسب جهت بازدهی خوب

کمبود لوازم جانبی همراه هدفون

نمرات از 10

کیفیت ساخت , دوام و پایداری : 8

قرار گیری و راحتی  : 10

طراحی : 9

صدا : 8

ارزش خرید : 7.5

امتیاز پی سی ماکس : 8.5

 

 • تمام مطالب برای پی سی ماکس محفوظ و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع میباشد.

 

Sennheiser-HD700-Review-Iran-WWW.PCMAXHW

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی کالاهای دارای قیمت = موجود در انبار , اماده تحویل فوری + ارسال رایگان به سراسر کشور می باشند.
close